Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Zhoduje sa priemer sifónu s otvorom?
Častou otázkou môže byť, aký veľký musí byť otvor na sifón, ak priemer sifónu je napríklad 90 mm. Teda, či musí byť otvor väčší, alebo či má mať rovnaký priemer ako má vaňový sifón. Ak sa budeme baviť o sifónoch z našej ponuky, potom možno povedať, že sifón označený „Ø 90“ je určený pre montáž do otvoru s priemerom 90 mm. S ohľadom na výrobnú toleranciu vaničky. Avšak vonkajší priemer sifónu je v mieste otvoru cca 85 mm. Preto sa priemery sifónu aj otvoru môžu zhodovať.
Musí sa výrobca vane a sifónu zhodovať?
Častou otázkou býva, či musíme k vaničke alebo vani použiť sifón od rovnakého výrobca, od ktorého máme vaničku alebo vaňu. Odpoveď je jasná a stručná. Nie. Výrobcovia kúpeľňového vybavenia spravidla nakupujú sifóny ako univerzálne komponenty od svojich dodávateľov.
Najlepším riešením je samozrejme mať sifón aj vaňu od rovnakého výrobca, a to kvôli odporúčaniu najvhodnejšej kombinácie. Ak však budete mať vaňu od výrobca A a sifón od výrobca B, nie je to zle. Jediné, na čo pri nákupe od rôznych dodávateľov musíte myslieť je to, aby boli vybrané dva produkty zmontovateľné. Čo to znamená? Skrátka, aby priemer sifónu zodpovedal priemeru otvoru vo vani či vaničke. A tiež, aby výška sifónu zodpovedala výške vane/vaničky (výška meraná od podlahy po okraj vane/vaničky). Predsa nekúpite štandardný sifón na nízku vaničku. A preto vo väčšine prípadov výrobcovia ponúkajú dve výšky sifónu - štandardnú a zníženú.
Ako na inštaláciu
A aký je postup inštalácie sifónu? Na to nie je jednoduchá odpoveď. Každý sifón má odlišnú konštrukciu, iné skrutky, inak sa vykonáva stiahnutie príruby so závitom a existujú aj ďalšie technické rozdiely. Z toho dôvodu je najlepším riešením, keď si preštudujete priložený manuál.
Údržba nad zlato
Po inštalácii sa pozrieme na zúbok údržbe sifónov. Každému z nás sa zaiste minimálne raz stalo, že sa náš sifón premenil na hrôzostrašne zapáchajúci „netvor“. Ako tento problém rýchlo a efektívne vyriešiť alebo ako mu predísť?
V sifóne je spravidla nainštalovaný protizápachový uzáver, ktorý časť nečistôt aj zápachu pohltí. V prípade, že sprchový kút či vaňu dlhšiu dobu nepoužívate, napríklad, keď odídete na dovolenku, dôjde k vyschnutiu vody v protizápachovom uzávere, čo spôsobuje onen nechutný zápach. Po dlhšom nepoužívaní je teda nutné pustiť do sifónu vodu, aby došlo k opätovnému zaplneniu protizápachového uzáveru.
Čo sa údržby týka, vhodné prípravky nájdete v manuáli. Avšak vyvarovali by sme sa agresívnych prípravkov, ktoré by mohli váš sifón poškodiť. Keď chcete byť pri údržbe dôkladní, je dobré sifón otvoriť a nečistoty mechanicky odstrániť. Pokiaľ vás napadlo použiť prídavné sitko, aby ste tým zabránili upchatiu sifónu, potom by ste mali vedieť, že tento krok neodporúčame. Vedie totiž k obmedzeniu prietoku.
Špunt, aký svet nevidel
Teraz zostávajú otázky, ktoré sa týkajú estetickosti. Jedná sa o štuple a prepady. Predtým sme pri každej vani videli klasický čierny gumový špunt. Ale teraz ho môžeme vidieť len zriedka. V súčasnosti sú klasické štuple čoraz častejšie nahradzované integrovaným riešením. Tiež sa vám stalo, že ste prišli u známych do kúpeľne a videli na vani akési strieborné „koliesko“, lenže otvor na špunt nikde? Práve o tom hovoríme. Takto vyzerajú integrované riešenia, ktoré sa tešia stále vyššej obľube u vás, teda zákazníkov.
Možné je použiť Click Clack mechanizmus, kedy striebornú krytku iba „zacvaknete“, alebo môžete využiť otočného „kolieska“ pri prepade, ktorého otočením sifón uzavriete. Ponúka sa otázka, či je teda integrovaný špunt lepší ako ten klasický. Nedá sa povedať, že jedno riešenie je lepšie ako druhé. Funkčnosť je rovnaká. Ide iba o estetickú záležitosť. Plus nevýhodou gumového štuple je, že sa ľahko stratí, pokiaľ nie je na retiazke.
S otočným mechanizmom uzatvárania sifónu sa spája aj neviditeľný prepad. Tzn. prepad schovaný pod ovládaním špuntu. Má toto riešenie nejaký dôvod, okrem toho, že to vyzerá pekne? Určite. Dôvodom je čo najmenší počet otvorov vo vani, čo vedie k zníženiu počtu prípadných slabých miest v konštrukcii.
Čo najradšej upcháva sifón?
Pokiaľ bývate v panelákovom byte staršieho dáta, pravdepodobne vám práčka odteká do vane. Zmes nečistôt a pracích prostriedkov môže vytvoriť „kašičku“, ktorá ľahko zanáša sifón. Ak k tomu pridáme domáceho maznáčika, znamená to „kašičku“ obohatenú o nemalé množstvo chlpov. No a nakoniec my ľudia a naše bujné, stále opadávajúce štice, ktoré sú najväčšou pohromou. Áno, práve vlasy sú najčastejšou príčinou upchatého sifónu. Čo radíme? Pred tým, než si budete umývať vlasy, ich skúste dôkladne prečesať, nech vypadávajúci jedinca zachytí hrebeň a nie až váš sifón.