Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Čo je inštalačný rozmer?
Začnime charakteristikou inštalačného rozmeru. Ide o rozmer, do ktorého sa kút bude inštalovať. Tento údaj je dôležitý najmä na inštaláciu bez vaničky, teda priamo na podlahu. Inštalačný rozmer určuje maximálne možné vysunutie a minimálne možné zasunutie sprchového kúta. Inými slovami udáva medze, v ktorých je možné kút umiestniť. Tiež môžeme povedať, že sa jedná o možnosť variability ukotvenia sprchového kúta. Profily sa medzi sebou môžu posúvať, vďaka čomu je umožnená vyššie spomínaná variabilita. Inštalačné rozmery sa počítajú vždy na najvzdialenejšiu hranu sprchového kúta. Je teda dôležité dodržiavať hodnoty X a Y, ktoré uvádzame v technických špecifikáciách. Hodnota X predstavuje vonkajšiu hranu skla, Y predstavuje vonkajšiu hranu profilu.
Rozmer produktu
Pod spojením "rozmer produktu" sa skrývajú jeho nominálne hodnoty. Ide o akési špecifickejšie označenie, radovú hodnotu. Zoberme si za príklad produkt TCN1/800. Označenie „/800“ neznamená, že inštalačný rozmer je presne 800 mm. Znamená to, že produkt je vhodný napríklad na inštaláciu na vaničku s rozmerom 800, ale jeho presný rozsah inštalácie je 775-810 mm, čo zistíte v montážnom návode alebo tabuľke variant na webe.
Pred predelom, za predelom, nikto nesmie stáť
Podľa čoho vybrať rozmer produktu, aby pasoval do priestoru, ktorý máte k dispozícii? Práve podľa vyššie spomínaných inštalačných rozmerov. Tu veľmi záleží na vás a vašich požiadavkách. Musíte si ujasniť, aký máte plán zošikmenia podlahy (odkiaľ začína sklon) a tiež to, či chcete farebne odlišovať dlaždice sprchového kúta od zvyšku kúpeľne.
Variabilita inštalačných rozmerov sa môže najviac prejaviť práve pri farebnom odlíšení kachličiek. Ak zvolíte najväčšiu hodnotu X s myšlienkou, že hrana skla bude kopírovať prechod medzi farbami kachličiek, musíte počítať s tým, že profil bude presahovať farebný prechod. Naopak, pokiaľ zvolíte najväčší rozmer Y, potom profil bude stáť na predele farieb, ale sklo bude o pár mm bližšie do stredu kúta od farebného predelu. Za nás je ideálnym riešením, pokiaľ si zvolíte strednú hodnotu inštalačného rozmeru, ktorá umožní vysunutie aj zasunutie skla či profilu. Tento systém umožňuje vykrytie prípadných stavebných odchýlok.
Vanička, alebo podlaha?
Už sme spomínali, že inštalačné rozmery sú významné pri inštalácii bez vaničky. Teraz sa pozrieme na to, aký je rozdiel medzi inštaláciou na vaničku a bez vaničky, teda na podlahu. Pri inštalácii na podlahu sa odsadenie neberie do úvahy. Pri tomto druhu inštalácie nemožno pozerať na nominálne hodnoty produktov, ale musíte nazerať na inštalačné rozmery. Práve z dôvodu spádovania, farebných prechodov a ďalších náležitostí.
Odsadenie riešime iba v prípade inštalácie na vaničku. Je to z toho dôvodu, že pri inštalácii na vaničku sa sklo nikdy neosadzuje až na hranu vaničky, ale necháva sa tu drobná vôľa, teda odsadenie. A to z dôvodu rádiovej alebo zaoblenej hrany vaničky. Pri odsadení opäť prihliadame k hodnotám X a Y. Pre lepšiu predstavu, sklo s nominálnou hodnotou 800 („/800“) má inštalačné rozmery 770-775.
Pozor na výšku
S rozmermi sprchového kúta súvisí aj jeho výška. Keď riešite túto hodnotu, čítajte pozorne, či je výška kúta uvedená s kotviacimi elementmi alebo bez nich. Pokiaľ je v nej počítané s kotviacimi elementmi, nie je čo riešiť. Pokiaľ s nimi v uvádzanej výške počítané nie je, musíte si kotviace elementy pripočítať.
Prečo? Napríklad kvôli kachličkám. Inak by sa mohlo stať, že si poviete, že má kút výšku 2 m a v tom prípade budú obklady aj do dvoch metrov a vzpera bude ukotvená v úrovni kachličiek. Potom by ste ale zistili, že vzpera je ukotvená až nad okrajom kachličiek, čo by sa vám nemuselo páčiť. Práve z toho dôvodu je dobré, dať si pozor na to, či je výška kúta uvedená už s kotviacimi elementmi alebo bez nich. A ujasniť si, ako by sa vám to páčilo. Výška je označená písmenom „h“. Doplníme tiež, že hodnota „c“ označuje šírku vstupného otvoru a hodnota „s“ udáva šírku pevného bočku.
Pravé a ľavé - ktoré sú ktoré
Pozor dávajte tiež na označenie otvárania dverí. Veľa ľudí často bojuje s označením pravé a ľavé dvere. Nie je to žiadna veda, máme na to peknú, celkom ľahkú poučku.
- Začneme posuvnými dverami. Postavte sa pred sprchový kút, čelom k nemu. Ľavé dvere sa zasúvajú doľava, teda držadlo je vpravo a vstup tiež vznikne vpravo. U pravých dverí je to presne naopak. Keď stojíte čelom ku kútu, pravé dvere sa zasúvajú doprava a tým pádom držadlo aj vstupný otvor sú vľavo.
- V prípade otváracích dverí je to podobné. Prvý krok je totožný - postavte sa pred sprchový kút. Ľavé dvere sa otvárajú doľava, pánt je vľavo, držadlo je vpravo. Pravé dvere sa otvárajú doprava, pánt je vpravo, držadlo je vľavo.
- Pre zhrnutie - orientácia dverí je určená podľa toho, kam sa dvere otvárajú alebo posúvajú.